Leyla Zana aday gibi çalışıyor… Az kalsın olay çıkıyordu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün Diyarbakır’da düzenlenen mitingde konuştu. Erdoğan, DEM Parti’ye yönelik “İpleri başkalarının ellerinde olmayan herkesle oturur konuşuruz ancak kapımız siyasetçilik oynayanlara kapalıdır” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri ile çözüm süreci tartışmasına da noktayı koymuş oldu.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Kürt siyasetçi Leyla Zana, Batman’da partililere seslendi. Burada yaptığı konuşma esnasında laf atan bir kişiyle ufak çaplı bir tartışma yaşandı. Leyla Zana Kürtçe yaptığı konuşmada provokasyona gerek olmadığını ifade etti.

Erdoğan’ın sözünün şifresini kırdık: Cengiz Çandar’a ‘Hayır’, Leyla Zana’ya ‘Evet’Güncel

Leyla Zana 8 yıl sonra geçen ay verdiği ilk röportajda “Erdoğan artık çözüm sürecini dondurucudan çıkarmalı” demişti. Zana, bu röportajında 2013’teki “Çözüm Süreci”nde görüşmelerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve PKK lideri Abdullah Öcalan olmadan yürütülmesini isteyenler olduğunu belirterek “çözüm süreci” ile ilgili, “yeni bir süreç” için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Sayın Cumhurbaşkanı ‘süreci dondurucuya kaldırdım’ diyor. Artık miadı geçmek üzere, bence dondurucudan çıkarıp bu işi esastan ele almak gerekiyor” çağrısı yapmıştı. Zana bu açıklamalarında “Bu sorunu Öcalan’sız ve Erdoğan’sız çözmek isteyenler, bu işi kendi aramızda çözeriz diyenler oldu. Dünya kadar risk göğüsleyeceksiniz ve kimileri sizleri bu işin dışında bırakarak yol almak isteyecekler. Kabul eder miydiniz? Zor. Bu kadar net. Bunu ilk defa duyuyorsunuz değil mi? Bunu bazılarının yüzüne vurduğum için bu rahatlıkla söylüyorum. Kişilerin adını vermeyeceğim. AKP’nin içindekiler bana dediler ki, ‘Biliyor musunuz sizinkiler Öcalan’ı dışlamak için bu süreci bozdular.’ Ben de döndüm dedim ki, ‘Ben başka bir şey daha biliyorum. Siz de Erdoğan’sız bu işi götürmek istediğiniz için süreç bozuldu.’ Tek bir cevap alamadım. Karşımdaki sustu.” ifadelerini kullanmıştı.

“SELOYA ÖZGÜRLÜK”

Öte yandan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın Kars mitinginde de sözleri sık sık “Selo’ya Özgürlük” sloganlarıyla kesildi.

odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x